Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
„Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí”

SONOGRAFIE


SONO = Sonografie = USG = Ultrasonografie = vyšetření ultrazvukem

 

Pro označení ultrazvukové zobrazovací metody se používá více synonym.

 

Ultrasonografie (USG - ultrazvukové vyšetření) je vyšetření založené na principu vysílání a přijímání ultrazvukových vln.

 

Jedná se o přenos mechanického vlnění tkání pacienta, která v rozsahu použitých frekvencí nevyvolává žádné zdraví škodlivé změny v organizmu. Tyto vlny, jsou ve své podstatě obdobou mechanického vlnění podobného zvuku, ale s frekvencí vyšší než jsou zvukové vlny pro naše ucho slyšitelné.

 

Proti klasickým rentgenovým metodám má ultrazvuk nepopiratelnou a zcela zásadní výhodu - jedná o vyšetření pro organizmus bezpečné a nezatěžující.

 

Ultrazvuková diagnostika je v dnešních diagnostických algoritmech metodou první volby jak v oblasti preventivních vyšetření a vyšetření dětí, tak i v diagnostických metodách při zjišťování náhlých příhod břišních a poúrazových stavech.

 

Toto vyšetření umožňuje velice dobré zobrazení krku, jeho žlázových těles, lymfatických uzlin, štítné žlázy a cévního systému důležitého pro oblast mozku. Excelentní bývá u běžné populace i zobrazení a zhodnocení parenchymových orgánů dutiny břišní (tedy jater, sleziny, slinivky břišní a ledvin)  a to na diagnostické úrovni srovnatelné s vyšetřením na CT (výpočetní tomografie) či vyšetření na MR (magnetické resonanci).