Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
„Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí”

HEMOROIDY


Hemeroidy = hemoroidy = haemorhoidy = haemorrhoídés


Lékaři používají zpravidla termín hemoroidy odvozený z latiny a řečtiny, mezi laiky je více používán výraz hemeroidy. Pro snazší vyhledání našich stránek záměrně uvádíme oba termíny.

 

Hemoroidy jsou uzlovité rozšířeniny cév v oblasti konečníku. Mohou se objevit pod kůží v blízkosti řitního otvoru nebo pod sliznicí konečníku. Hemeroidy se vyskytují v lidské populaci velmi často. Hemeroidy se minimálně jedenkrát za život objeví až u 70 % lidí a obtíže jimi způsobené zažije v dospělosti 50 % populace.

 

Hemoroidy mírného stupně zpravidla nezpůsobují obtíže a nevyžadují léčbu.

 

Pokud hemoroidy svého nositele obtěžují bolestí, krvácením, svěděním a dalšími příznaky mluvíme o hemoroidálním onemocnění.

 

Hemoroidální onemocnění je značně nepříjemné, bolestivé a znamená další vážná zdravotní rizika.

 

Hemoroidy označujeme dle výskytu jako vnitřní a vnější.

 

Vnitřní hemoroidy rozdělujeme na čtyři stupně.

 

V prvním stadiu nejsou vidět a nahmatáme je pouze při vyšetření konečníku. Projevují se občasnými stopami jasně červené krve po odchodu stolice.

 

Ve druhém stupni onemocnění dochází ke zvětšování hemoroidů, které při stolici vyhřezávají řitním otvorem a následně se mimovolně vracejí zpět do konečníku. Projevují se častějším krvácením, svěděním, pálením a eventuálně bolestí v krajině análního kanálu.

 

Třetí stupeň znamená trvalý výhřez hemoroidů, které často krvácejí, podléhají zánětlivým změnám s otoky a bolestí. Nemocný má pocit tzv. vlhké řiti vzhledem k produkci hlenu prolabující výstelkou análního kanálu. Můžeme je volně zatlačit zpět do konečníku.

 

Ve čtvrtém stupni choroby dochází k vazivovým změnám části hemoroidu, který je trvale fixován mimo anální kanál, a podléhá těžkým komplikujícím změnám jako jsou trombózy a záněty.

 


Proč jsou tak časté?


Důvodů značného výskytu hemoroidálního onemocnění je několik: dědičné dispozice, stres, zácpa, sedavý způsob života, špatné stravovací návyky s nízkým příjmem tekutin, nedostatek vlákniny ve stravě a nadměrná konzumace dráždivé stravy nebo alkoholu.

 

Vysokou pravděpodobnost hemoroidů má i každá žena, která porodila dítě - i když ne vždy ve stejné formě a rozsahu.

 

 

Jak se hemoroidy projevují?


Prvními projevy vnějších hemoroidů bývá svědění, zvýšená dotyková citlivost až bolestivost. Vnitřní hemoroidy se projevují méně nápadně - zpočátku nepříjemným pocitem tlaku a pocity podobnými zácpě. Později je typickým příznakem tupá nebo pronikavá bolest, někdy krvácení.

 

Jaké je největší riziko hemoroidů?


Největším nebezpečím hemoroidů je, že mohou zamaskovat varovné příznaky daleko vážnějšího onemocnění – nádorového onemocnění střev. Česká republika má smutné prvenství v pořadí nejčastějšího výskytu zhoubného karcinomu tlustého střeva. Proto je v případě výskytu krve ve stolici nutné co nejdříve vyšetřit endoskopicky tlusté střevo.